OŁTARZ GŁÓWNY

 

Ołtarz przyścienny, dwukondygnacyjny typu architektonicznego. Poszczególne części retabulum wyodrębnione niezbyt wydatnym belkowaniem. Pierwsza kondygnacja retabulum oparta na murowanym występie ściennym o szerokości 50 cm. Środek ołtarza zajmuje  płytka,  zakończona półkoliście nisza, obwiedziona szeroką, złoconą ramą. W niszy na czerwonym, tle obraz Matki Bożej Miłosierdzia. Podziały pionowe wyznaczają zdwojone kolumny o gładkich trzonach i kompozytowych kapitelach, umieszczone na kostkowych postumentach.  Na każdym z nich na frontowej płycinie znajduje się złocony ornament roślinny. Belkowanie posiada delikatny fryz ze skromnym akantowym ornamentem złożonym z czterech elementów. Druga kondygnacja nastawy jest po bokach zakończona półkoliście i wypełniona płycinami z subtelnym złoconym roślinnym ornamentem. W centrum pola szeroka, złocona, owalna rama. W ramie, nieco w głębi, olejny obraz na płótnie przedstawiający Świętą Trójcę.

 

 

OBRAZ MATKI BOŻEJ MIŁOSIERDZIA (150 X 100)

 

Obraz w formie prostokąta zakończonego u góry półkoliście przedstawiający w ujęciu do pasa postać Matki Bożej ze skrzyżowanymi na piersiach dłońmi i głową lekko pochyloną, skierowaną w lewą stronę. Poniżej postaci umieszczony jest srebrny półksiężyc. Cała postać Maryi, wyjąwszy twarz i dłonie, jest osłonięta bogatymi i przestrzennymi, złoconymi sukienkami imitującymi pofałdowaną tkaninę. Złocone jest również serce trzymane w dłoniach przez Maryję oraz umieszczona na głowie korona dekorowana kolorowymi kamieniami. Za głową Matki Bożej znajdują się liczne złote promienie, pomiędzy którymi umieszczone są  srebrzone gwiazdki. Twarz i dłonie przedstawionej postaci są ciemne w odcieniach pastelowych brązów i czerwieni. Postać Matko Najświętszej znajduje się na czerwonym , gładkim tle z materiału.

 

 

OBRAZ ŚWIĘTEJ TRÓJCY (owal 80 X 60)

 

Obraz owalny przedstawia Boga Ojca jako starca siedzącego na kamiennym tronie, podtrzymującego przed sobą  krzyż z Chrystusem, nad którego głową widnieje Gołębica Ducha Świętego. Bóg Ojciec ubrany jest w błękitną szatę spodnią oraz bogato haftowany i dekorowany  płaszcz z czerwonym spodem.  Pomiędzy jego rozłożonymi dłońmi, nad głową rozpościera się kolorowa tęcza. Twarz Boga Ojca skierowana en face wprost na widza posiada regularne rysy oraz siwą, długą brodę. Na jego głowie znajduje się bogato dekorowana kamieniami szlachetnymi korona. Postać Chrystusa znajduje się na pierwszym planie. Jego ciało skrywa jedynie wąskie, białe perizonium.  Głowa Chrystusa otoczona aureolą, nad którą widnieje Przedstawienie Ducha Świętego w postaci gołębicy, kieruje się ku górze. Cała scena przedstawiona jest na gładkim oliwkowo zielonym tle. Kolorystyka obrazu jest bardzo delikatna i pastelowa. Postacie i szaty modelowane są gładko i miękko  łagodnymi przejściami i bez faktury.

 

Prace remontowo-renowacyjne przeprowadzono z ofiar wiernych 

 na przełomie 2010/2011.

 

Na zakończenie Roku Wiary i z okazji kanonizacji Papieża Jana Pawła II  odnowiliśmy dolny kościół. Między innymi wymieniono całkowicie posadzkę i oświetlenie. Odnowiono Drogę Krzyżową, nastawę ołtarzową, tabernakulum i krzyż. Ufundowano też figurę Niepokalanej z Fatimy. Pozostały jeszcze ławki, ekran na pieśni. W 2016 roku odnowiono kaplicę pogrzebową.

 

Zakończyły się prace związane z instalacją ogrzewania promiennikami ciepła.

Urządzenia te, to elektryczne  kwarcowo-halogenowe reflektory ciepła nowej generacji TERM 2000.

Część urządzeń grzewczych została zainstalowanych na żyrandolu, który dodatkowo został wzmocniony stalowymi linkami.

Koszt dziesięciu urządzeń wynosi 33 900 zł. Korzystając z rusztowania wymieniliśmy również 120 żarówek ledowych w żyrandolu.

 

 

Po kilkudziesięciu latach organy z kaplicy Trójcy Świętej zostały przeniesione do kościoła dolnego.

Przez długie lata na tych organach grał brat Tadeusz Ossowicki, który odcisnął na klawiaturze swój ślad.

Niech wspólna troska o zachowanie tego instrumentu będzie wielkim hołdem dla brata Tadeusza, za piekną posługę organisty w naszej parafii.

Poświęcenie odnowionych organów odbędzie się w najbliższym czasie.

 

Dzisiaj jest

środa,
01 kwietnia 2020

(92. dzień roku)

Wakacje z Trampoliną

Święta

Środa, V Tydzień Wielkiego Postu
Rok A, II
Dzień Powszedni

Sonda

Czy uczestniczysz w niedzielnej Eucharystii?

Tak

Nie

Nieregularnie


Licznik

Liczba wyświetleń:
4918466