DUSZPASTERSTWO NIESŁYSZĄCYCH

 

Duszpasterstwo Niesłyszących w Zduńskiej Woli działa przy Domu Misyjnym Księży Orionistów. Skupia osoby niesłyszące i niedosłyszące oraz ich rodziny, a także grupę wolontariuszy – młodzież, która uczy się języka migowego.

 

Zapraszamy osoby niesłyszące i ich rodziny na Msze św., które odprawiane są specjalnie w języku migowym. Msze św. sprawowane są w niedzielę o godz. 11.00 w Kaplicy Trójcy Świętej w Zduńskiej Woli, przy ul. Łaskiej 88.

 

 

 

Dlaczego niesłyszący?

 

W dzisiejszym społeczeństwie istnieje wiele stowarzyszeń,  klubów, związków i innych organizacji o różnym przekroju. Skupiają dzieci, młodzież i dorosłych… Chorych, niepełnosprawnych, umierających… Bezdomnych, biednych, samotnych…

 

Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności – Księża Orioniści powstało, aby takim ludziom pomagać i prowadzić ich do Chrystusa, Kościoła i Papieża. To dlatego pragniemy otaczać opieką także ludzi niesłyszących.

 

Osoby niesłyszące często bywają niezauważone w naszym społeczeństwie… Dla wielu słyszących spotkania w gronie rodzinnym, przyjaciół, znajomych; spotkania w różnych urzędach, sklepach; spotkania z przypadkowymi osobami które pytają tylko o godzinę, czy ulicę są oczywiste – to codzienność… Dla osób niesłyszących – to praktycznie niemożliwe… Nie mogą porozmawiać z każdym, nawet w gronie rodzinnym; nie mogą zapytać o to, co podstawowe; nie mogą tak łatwo zrobić zakupów; nie mogą… Pojawia się bariera – brak słuchu i brak języka. Jest to bariera, która ogranicza niesłyszących do wąskiego grona znajomych… którzy znają ich język komunikowania.

 

Rys historyczny

 

Duszpasterstwo Niesłyszących w Zduńskiej Woli zostało założone przy Domu Misyjnym Księży Orionistów w roku 1962, jako odpowiedź na podstawowe potrzeby życiowe niesłyszących. Pierwszym kapłanem orionistą, który zaczął gromadzić ludzi niesłyszących i słabo słyszących był ks. Jakub Sowa.

Kolejni duszpasterze żywo angażowali się w pracę z niesłyszącymi, organizując dla nich katechezy, Msze święte w języku migowym – sami ucząc się stopniowo tego języka. Od samego początku w Duszpasterstwo Niesłyszących włączali się alumni Wyższego Seminarium Duchownego. Powoli Duszpasterstwo zaczęło budzić coraz większe zainteresowanie. Wielu ludzi młodych zaczęło przychodzić na spotkania modlitewne i Msze święte. Obecnie jest to młodzież, która uczy się języka migowego, która stanowi silną grupę Wolontariatu. Od roku 2018 duszpasterzem niesłyszących jest ks. Mirosław Żłobiński FDP.

 

Duszpasterstwo Niesłyszących dzisiaj

 

Ø      W każdą niedzielę sprawowane są Msze święte dla niesłyszących w języku migowym w Kaplicy Trójcy Świętej o godz. 11.00. Dużą pomocą wykazują się Wolontariusze, którzy pomagają w tłumaczeniu na język migowy.

Ø      Dwa razy w tygodniu grupa Wolontariuszy spotyka się na kursach języka migowego. Są to kursy języka o charakterze wewnętrznym. Część wolontariuszy zdołała ukończyć kurs języka migowego pierwszego stopnia pod patronatem PZG w Łodzi. Obecnie planujemy pójść krok naprzód!

Ø      Dzięki pomocy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli, udało się uruchomić specjalny nr telefonu alarmowego dla Niesłyszących (szczegóły u duszpasterza). Teraz osoba niesłysząca przez SMS może wezwać na pomoc Straż Pożarną, Policję, Pogotowie Ratunkowe.

Ø      Ważnymi momentami jest okres Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Organizujemy w tym czasie spotkania niesłyszących i wolontariuszy z okazji Wigilii, Mikołaja, Wielkanocnego jajka. Dzięki pomocy Sponsorów organizujemy dla tych rodzin świąteczne paczki.

Ø      Bardzo cenione zarówno przez Niesłyszących jak i Wolontariuszy stały się wakacyjne wyjazdy. Jest to czas szczególny – czas bycia razem: pomagania sobie nawzajem i czas odkrywania w osobach niesłyszących drzemiących talentów.

 

1% podatku

 

Dzięki Fundacji Księdza Orione Czyńmy Dobro pragniemy wspierać niesłyszących także materialnie. Nie prowadzimy żadnej działalności gospodarczej – utrzymujemy się wyłącznie dzięki zaprzyjaźnionym Darczyńcom.

Jeśli możesz, jeśli chcesz do Nas dołączyć i wesprzeć działalność Duszpasterstwa Niesłyszących, podaruj nam 1% swojego podatku. Możesz to uczynić wypełniając odpowiednie rubryki w swoim formularzu PIT:

 

Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro

ul. Lindleya 12        02-005 Warszawa

 

Nr KRS: 0000282796

 

Nr konta: 09 1240 1053 1111 0010 1452 8931

koniecznie z dopiskiem: NIESŁSZĄCY

 

Szczegóły na stronie internetowej

Fundacji Księdza Orione Czyńmy Dobro: www.czynmydobro.pl

Ks. Piotr Kudzia FDP, duszpasterz niesłyszących (2003-2011)

Dzisiaj jest

środa,
01 kwietnia 2020

(92. dzień roku)

Wakacje z Trampoliną

Święta

Środa, V Tydzień Wielkiego Postu
Rok A, II
Dzień Powszedni

Sonda

Czy uczestniczysz w niedzielnej Eucharystii?

Tak

Nie

Nieregularnie


Licznik

Liczba wyświetleń:
4918418